facebook
×
ustroń ustroń
USTRON.COM – Internetowy Informator

Ustroń miasto i okolice

Ustroń jest jednym z dwóch miast w województwie śląskim ze statusem uzdrowiska. Ma to ścisły związek z XVIII - wiecznym odkryciem pokładów rud żelaza w okolicach miasta i budową huty.  Okazało się bowiem, iż mocno zasiarczona woda, której użyto do schładzania gorącego żużla wielkopiecowego stała się skutecznym lekarstwem na bóle reumatyczne. Dzisiaj w uzdrowisku leczy się przede wszystkim choroby narządów ruchu, choroby dróg oddechowych, choroby układu krążenia oraz choroby obwodowego układu nerwowego. Ustroń to malownicza miejscowość położona w dolinie rzeki Wisły, u stóp Czantorii Wielkiej i Małej, Równicy i Lipowskiego Gronia pokrytych pięknymi lasami świerkowo-bukowymi. Miasto posiada doskonałe warunki do wypoczynku, uprawiania górskiej turystyki pieszej, narciarskiej, rowerowej oraz innych sportów. O atrakcyjności miasta świadczy dogodna komunikacja drogowa i kolejowa, rozbudowana baza noclegowa w nowoczesnych obiektach sanatoryjnych, wczasowych, hotelach i pensjonatach oraz sieć gastronomiczna. Na terenie samego Ustronia znajdują się baseny, plaże nadrzeczne, staw kajakowy, szlaki rowerowe, liczne wyciągi narciarskie. Położenie miasta sprawia, że jest idealną bazą na rozpoczęcie wycieczek górskich i rowerowych. Ustroń leży w pobliżu innych  miejscowości wypoczynkowych takich jak: Istebna, Koniaków, Szczyrk czy Wisła jak również do czeskiego Cieszyna.
 

ZABYTKI I CIEKAWE MIEJSCA

 Kościół św. Klemensa
 lokalizacja: centrum miasta


Kościół został poświęcony w 1788 r., a w pierwszej połowie XIX w.  dobudowano wieżę a także poszerzono całą budowlę. Bryła budynku utrzymana jest w stylu późnego baroku. Elementy wewnątrz świątyni są również późno barokowe, a uwagę zwracają -  ambona i chrzcielnica oraz obraz z XIX w., który przedstawia św. Klemensa. Przed świątynią widoczne są dwie XVIII-wieczne figury wykonane przez Wacława Donaya. Obok kościoła znajduje się parterowy budynek z XVIII w., który jest pozostałością po sierocińcu przeznaczonym do wychowania w wierze katolickiej osieroconych dzieci protestanckich.

Drewniany kościół  św. Anny
lokalizacja: Ustroń Nierodzim


Świątynia została ufundowana przez Antoniego Goczałkowskiego. Budowla wzniesiona w 2 połowie XVIII w. o drewnianej konstrukcji zrębowej. W roku 1938 dobudowano wieżę. Wnętrze kościoła jest głównie barokowe, a w prezbiterium znajduje się obraz patronki świątyni  z początku XVIII w. Przy budynku znajduje się cmentarz sprzed 600 lat.

Kościół ewangelicko-augsburski Ap. Jakuba
lokalizacja: centrum miasta, przy ul. Daszyńskiego


Obecna budowla powstała w 1835 r., zastępując drewniany dom modlitwy. Świątynia posiada klasycystyczną fasadę z wieżą. Wewnątrz znajduje się charakterystyczny ołtarz wraz z obrazem, który przedstawia Ostatnią wieczerzę. Obok budynku kościoła znajduje się dawna drewniana szkoła ewangelicka z XIX w. wraz z piętrową plebanią z końca XVIIIw.


Muzeum Regionalne "Stara Zagroda"
lokalizacja: centrum miasta, tuż obok ronda koło Rynku


Rekonstrukcja drewnianej zabudowy Ustronia z II połowy XVIII w. W muzeum zobaczyć można wystawę etnograficzną dotyczącą dawnej kultury Śląska Cieszyńskiego.


Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa im. Jana Jarockiego
lokalizacja: centrum miasta


Siedziba muzeum znajduje się w budynku, który kiedyś służył jako siedziba dyrekcji ustrońskiej huty. Na budynku znajduje się herb właściciela tego zakładu, księcia sasko-cieszyńskiego Alberta. Wystawa prezentuje historię hutnictwa w Ustroniu, modele maszyn oraz niektóre wyroby hutnicze i kuźnicze. Część pomieszczeń wydzielono dla Galerii Sztuki Współczesnej, w której prezentowane są prace artystyczne ustrońskich twórców.

Leśny Park Niespodzianek
lokalizacja: Ustroń-Zawodzie


Park zajmuje część południowego stoku Równicy, który porośnięty jest przepięknym starodrzewiem bukowym. W parku mamy możliwość obcowania ze zwierzętami (spotkać można między innymi: jelenie, muflony, sarny, daniele).

Szczytowe partie Równicy

Królująca nad miastem Równica (884 m n. p. m.) jest jedną z najbardziej obleganych gór w Beskidzie Śląskim. Jest to związane z faktem, iż  praktycznie na sam szczyt prowadzi asfaltowa droga którą można poruszać się samochodem.  Równica to góra owiana od wielu lat legendami -  starzy mieszkańcy Ustronia często nazywają ją Diablą Górą.  Turyści mogą tutaj  zobaczyć niezapomniane widoki, najeść się w karczmie biesiadnej z regionalnym jadłem oraz przeżyć niesamowite chwile na Rollercoasterze i w  Kino Sferyczne czy Kinie 4D. Obecnie park jest jedynym z najbardziej znanych i rozpoznawanych Parków Rozrywki położonych w Beskidach.
Ponadto nad schroniskiem turystycznym mamy okazję zobaczyć cudowną panoramę doliny Wisły oraz szczytów Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego, a także Pogórza Śląskiego. Schodząc poniżej schroniska (wzdłuż znaków czerwonych) natkniemy się na leśny kościół, w którym w okresie kontrreformacji, miejscowi ewangelicy odprawiali nabożeństwa. Obok źródła znajduje się płaski kamień, który niegdyś stanowił ołtarz oraz głaz z tablicą, na której wyryty jest napi "Miejsce, na którym stoisz, ziemią świętą jest".

Czantoria (995 m n. p. m.)

Bardzo popularna góra w Ustroniu, na której szczytowe partie (polana Stokłosica) można wjechać linową kolejką krzesełkową. Poniżej górnej stacji kolejki, znajduje się letni tor saneczkowy oraz wyciągi narciarskie. Na stokach Czantorii są dwie interesujące trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Ze szczytu góry rozciąga się bardzo ciekawy widok na Beskidy, a przy dobrej widoczności można dostrzec Tatry i Małą Fatrę. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, zbudowano stalową wieżę widokową (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet.

Szpital uzdrowiskowy w Ustroniu

Obiekt uzdrowiskowy o kolosalnych rozmiarach nie tylko w skali krajowej. Wzniesiony został  z myślą o leczeniu tzw. przodującego aktywu klasy robotniczej z Polski i sąsiednich Państw socjalistycznych.
Po obaleniu zelaznej kurtyny funkcjonuje jako ogólnodostępne sanatorium. Obiekt jest jednym z najlepiej wyposażonych i sprawnie funkchjonujących szpitali o profilu sanatoryjnym. W tym samym czasie w szpitalu może znaleźć się 1000 kuracjuszy.


 

Galeria